Races‎ > ‎Results‎ > ‎2017‎ > ‎

04/02 - Hockanum River Race

L LONG KAYAK OVER 13 2 ANY MATERIAL
Place   Bib     Time    Paddlers
1       218     1:05:41 David Wiltey (Johnstow, NY)
2       255     1:12:40 Gus Madore (Wales, MA)

M SHORT KAYAK UNDER 13 2 ANY MATERIAL
Place   Bib     Time    Paddlers
1       211     1:08:45 Adam Beyer (Ellington, CT)
2       212     1:16:40 Pat Lizak (Warren, MA)
3       204     1:19:02 Dave Anderson (Manchest, CT)
4       268     1:24:12 Keith Ekstrom (Millbury, MA)
5       226     1:25:12 John Parla (Manchest, CT)
6       233     1:53:59 Tim Rayce (Tolland, CT)
7       260     2:01:02 Jason Pelletier (Vernon, CT)
8       240     2:01:32 Reid Mccany (Wethersfi, CT)
9       209     2:10:11 Jonathan Heine (Vernon, CT)
10      210     2:14:29 Steve Sandberg (Coventry, CT)

N SHORT PLASTIC KAYAK UNDER 13 2 MADE OF PLASTIC
Place   Bib     Time    Paddlers
1       231     1:12:16 Paul Glasscock (Vernon, CT)
2       270     1:13:27 Keith Duggan (Leicester, MA)
3       208     1:17:43 Anthony Chirico (Glastonbu, CT)
4       236     1:21:54 Douglas Goodale (Middletow, CT)
5       201     1:25:33 J Michael Hogan (Branford, CT)
6       277     1:29:49 Steven Farmer (East Hartf, CT)
7       259     1:40:48 David Robbins (Manchest, CT)
8       276     1:49:35 Josh Brocowski (South Win, CT)
9       278     1:49:44 Martin Paxi (Newingto, CT)
10      262     1:54:14 Jim Brozowski (South Win, CT)
11      275     1:54:46 Adam Brozowski (South Win, CT)
12      206     1:57:47 Michael Lewis (Cromwell, CT)
13      213     2:03:27 Adam Moffit (Manchest, CT)
14      242     2:07:17 Frank Stone
15      258     2:08:05 Mitch Karr (Vernon, CT)
16      273     2:22:23 Josh Clark (East Hartf, CT)
17      227     2:23:10 James Clark (Manchest, CT)
18      265     2:24:45 Mike Nicol (South Win, CT)

P KAYAK - SHORTY KAYAK UNDER 10 MADE OF PLASTIC
Place   Bib     Time    Paddlers
1       269     1:33:37 Ross/Rob Paggioli (Granby, CT)
2       271     1:35:50 Michael Hill (Glastonbu, CT)

O KAYAK - WOMEN ANY KAYAK - FEMALE
Place   Bib     Time    Paddlers
1       254     1:22:48 Meliissa Tvveedie (Cheshire, CT)
2       200     1:22:53 Kimberly Simmons (Enfield, CT)
3       253     1:24:46 Paula Saaf (East Gran, CT)
4       215     1:33:42 Dawn Garcia (Hebron, CT)
5       230     2:14:45 Kristy Heine (Vernon, CT)

G OC-1 MEN'S RECREATION CANOE -1 PADDLER
Place   Bib     Time    Paddlers
1       216     1:09:40 Ted Kenyon (Montville, CT)
2       251     1:43:11 Andy Thorpe (Vernon, CT)

B OC-1 RACING ANY OPEN CANOE -1 PADDLER
Place   Bib     Time    Paddlers
1       202     1:57:48 Tim Lewis (Rocky Hill, CT)

C OC-2 MEN'S RECREATION CANOE - 2 PADDLERS BOTH MALE
Place   Bib     Time    Paddlers
1       256     1:07:55 Jerry Madore (Wales, MA) & Charley Bracket
2       267     1:13:24 Matthew Mangold (Ellington, CT) & David Mangold
3       257     1:17:59 Eric Gottier (Vernon, CT) & Nathan Gottoer
4       238     1:54:21 Mark Dziena (Tolland, CT) & Tom Purcha
5       252     2:01:57 Drew Neli & Nick Pilatti

J OC-2 COLEMAN CANOES ONLY
Place   Bib     Time    Paddlers
1       274     1:34:00 Brian Markey (Springfiel, MA) & Joseph Randall
2       241     2:07:43 Kyle Necarli (Vernon, CT) & Rick Neal
3       239     2:08:59 Aaron Olk (Vernon, CT) & Novek Decarli

F OC-2 2JR./SR RECREATION CANOE - JR-UNDER 16 SR. OVER 25
Place   Bib     Time    Paddlers
1       232     1:15:54 Eric Jones (Granby, CT) & Phoebe Jones
2       264     1:25:09 Pete Bradley (Bolton, CT) & Allison Bradley
3       214     1:26:33 Dan Burnett (Tolland, CT) & Elias Burnett

I OC-2 LOCAL RECREATION CANOE LIVE IN LOCAL TOWNS
Place   Bib     Time    Paddlers
1       272     1:20:23 Colin Mcnamara (Manchest, CT) & Conor Mcnamara
2       225     1:46:00 Chris Vann (East Hartf, CT) & Tim Bouchard
3       237     1:48:40 David Vansteenburg (Vernon, CT) & Michael Uhlman
4       207     2:01:34 Jack Kerr (Manchest, CT) & Raymond Atler

E OC-2 MASTERS RECREATION CANOE - BOTH OVER 40
Place   Bib     Time    Paddlers
1       229     1:21:01 Tony Rowan (Sandy Hoo, CT) & Gould Rowan
2       217     1:49:29 Kevin Foster (Marlboro, CT) & Rich Jerry

D OC-2 MIXED RECREATION CANOE - 2 PADDLERS - MALE / FEMALE
Place   Bib     Time    Paddlers
1       263     1:16:01 Rich Malchow (Ashford, CT) & Lindsay Mulchnor
2       221     1:25:45 Robin Myers (Enfield, CT) & Roger Carlson
3       203     1:35:20 Ruurd Vanderleest (Vernon, CT) & Rebecca Vanderleest
4       250     1:41:37 Mike Lappen (Bolton, CT) & Kelsie Lappen
5       261     2:01:42 Bill Kest (Manchest, CT) & Morgan Kest

A OC-2 RACING ANY OPEN CANOE - 2 PADDLERS
Place   Bib     Time    Paddlers
1       223     1:06:47 Del Cummings (Meriden, CT) & Vick Cummings
2       228     1:26:30 Dustin Herd (Union, CT) & Rich Anareoli

H OC-2 WOMEN'S RECREATION CANOE - 2 PADDLERS BOTH FEMALE
Place   Bib     Time    Paddlers
1       220     1:48:10 Amy Thornton (Florence, MA) & Denae Dostal

X INFLATABLE CANOE
Place   Bib     Time    Paddlers
1       279     1:36:45 Jason Gothrer (Vernon, CT)

Results courtesy of www.paddlestats.net.