Races‎ > ‎Results‎ > ‎2016‎ > ‎

05/15 - Mystic River Herring Run

12 Mile Paddle
                                                                           Total
    Place    Name                    Boat Type           Age Gend           Time  
      1    GREG LESHER              Racing K-1            49   M       1:33:24.8
      2    WES DENERING             Sea Kayak             55   M       2:02:31.4
      3    JOHN KAROFF              Sea Kayak             54   M       2:06:22.6
      4    JIM TOMES                Sea Kayak             57   M       2:06:28.6
      5    JACK BEUSMANS            Sea Kayak             58   M       2:13:30.0
      6    BILL ZINSER                                    53   M       2:13:56.5
      7    ROGER WILSON             Sea Kayak             64   M       2:16:09.0
      8    ANDREW MILNE             Tandem Canoe          53   M       2:16:25.7
      9    LUCY PHILLIPS-KASSANIS   Recreational Ka       28   F       2:16:36.5
     10    DAVID BARLOW             Sea Kayak             56   M       2:25:32.1
     11    EDWARD NAUSS             Sea Kayak             59   M       2:38:22.7
     12    RUSSELL ENTRIKIN                               32   M       2:49:02.2
     13    MATTHEW MANTER           Double Kayak          24   M       2:57:33.5
     14    TERRY BRADLEY            Prone Paddleboa       51   M       2:58:53.6
     15    MARIE SORENSEN           Sea Kayak             37   F       3:04:36.4

9 Mile Paddle
                                                                           Total
    Place    Name                    Boat Type           Age Gend           Time  
      1    PETER HEED               Racing C-2            66   M         58:26.0
      2    ANDY HALL                Racing C-2            44   M         58:33.6
      3    STEPHEN MILLER           Racing C-1            51   M       1:00:06.3
      4    SANDY HARRIS             Racing C-2            64   F       1:02:14.7
      5    JOHN CASALE              Racing C-2            66   M       1:04:16.8
      6    BOB ALLEN                Racing C-1            72   M       1:11:04.1
      7    PHIL SACHS               Double Kayak          60   M       1:17:34.4
      8    MARY BETH GANGLOFF       Racing K-1            48   F       1:18:36.1
      9    CHRIS SHERWOOD           Racing K-1            61   M       1:18:40.3
     10    JIM ROBERTS              Racing C-1             0   M       1:20:10.1
     11    JERRY WHALAND            Racing C-1            38   M       1:24:15.9
     12    MEGAN SCHLECK            Racing C-2             0   F       1:37:54.1
     13    ANN RAIHO                Racing C-1            26   F       1:39:37.1
     14    JASON MORRIS             Tandem Canoe          28   M       1:44:39.2
     15    NATHAN PURMORT           Tandem Canoe          31   M       1:47:14.8
     16    CHRISTIAN FISHER         Recreational Ka       56   M       1:48:03.3
     17    ANTHONY DIPAOLO                                26   M       1:50:22.8
     18    KEERTHANA PACHALLA       Double Kayak          26   F       1:53:32.7
     19    DANIEL NAYLOR            Recreational Ka       31   M       1:53:58.0
     20    PETER SCHOFIELD          Sea Kayak             63   M       1:57:47.1
     21    KAREN KAN                Recreational Ka       31   F       1:59:46.9
     22    KATY FOLTS               Tandem Canoe          32   F       2:04:00.8
     23    MATT TIMMINS             Tandem Canoe          45   M       2:04:02.7
     24    ROB MOIR                 Sea Kayak             62   M       2:04:18.2
     25    ANDREW COHEN             Tandem Canoe          34   M       2:24:05.5
     26    JESSICA GRABOWICZ        Double Kayak          31   F       2:28:59.5
     27    MATTHEW SCOTTI           Double Kayak          30   M       2:44:33.4

3 Mile Paddle
                                                                           Total
    Place    Name                    Boat Type           Age Gend           Time  
      1    GEORGE BEZERRA           Tandem Canoe          34   M         39:06.9
      2    BENJAMIN WETHERILL       Sea Kayak             47   M         40:28.6
      3    ROB PALLACK              Sea Kayak             54   M         44:34.8
      4    CHRISTOPHER HILLEBRAND   Double Kayak          34   M         50:28.1
      5    KIM SCHIVE               Stand-up Paddle       57   F         51:00.3
      6    GEORGE BELL              Recreational Ka       54   M         52:19.1
      7    JOSIAH COLEMAN           Recreational Ka       30   M         52:24.3
      8    KYLE PROEHL              Recreational Ka       30   M         52:28.4
      9    NEAL JAWADEKAR           Solo Canoe            24   M         53:10.8
     10    TODD HEBERT              Recreational Ka       44   M         54:27.4
     11    GABRIEL DA ROSA          Tandem Canoe          12   M         57:18.1
     12    RONY SEBOK               Stand-up Paddle       54   F         58:24.3
     13    MARK CRONIN-GOLOMB       Double Kayak          59   M       1:05:03.5
     14    Unknown Partic. 422                                 M       1:09:08.3
     15    MAX MIKOLAJCRYK                                25   M       1:15:28.6
     16    Unknown Partic. 440                                 M       2:06:56.9