Races‎ > ‎Results‎ > ‎2014‎ > ‎

04/27 - Run of the Charles

                      32nd ANNUAL RUN OF THE CHARLES
                           CANOE AND KAYAK RACE
   April 27, 2014                                  Charles River, Mass.

                    *******************************
                    *     PRO OVERALL RESULTS     *
                    *******************************
Place Name                                          Cat Category     Time    
===== ============================================= === ============ ======= 
    1 ANDY TRIEBOLD/SAMUEL FRIGNON                    1 OPEN         3:17:50  
    2 GUILLAUME BLAIS/MATHIEU PELLERIN                2 OPEN         3:21:07  
    3 NICK WALTON/CHRISTOPHE PROULX                   3 OPEN         3:22:31  
    4 TOM PELLERIN/JIM PELLERIN                       4 OPEN         3:27:21  
    5 REBECCA DAVIS/MICHAEL DAVIS                     1 MIXED        3:29:06  
    6 STEVE LEPAGE/PATRICK ARMSTRONG                  5 OPEN         3:30:38  
    7 SHANE MACDOWELL/DANA HENRY                      6 OPEN         3:30:39  
    8 ADAM GELINAS/DEVIN ARENZ                        7 OPEN         3:31:09  
    9 BRENT LYESIUK/JACK MORSE                        1 MASTERS      3:32:04  
   10 BOB RAPANT/MARY SCHLIMMER                       2 MIXED        3:33:47  
   11 STEPHEN MILLER/SETH MILLER                      2 MASTERS      3:39:06  
   12 TIM SHELDON/SYLVIE NADEAU                       3 MIXED        3:39:47  
   13 JOSEPH SCHLIMMER/ TOM YAROSH                    8 OPEN         3:40:31  
   14 GARY MCLAIN/ PHIL MILLSPAUGH                    9 OPEN         3:45:49  
   15 CARINA PERITORE/KEITH MILDREN                   4 MIXED        3:51:39  
   16 SARAH LESSARD/EMMA ROSS                         1 WOMEN        3:52:47  
   17 KRISTEN WARNER/DENNIS CAREY                     5 MIXED        3:52:55  
   18 PHILIPPE AYOTTE/SAMUEL AYOTTE                  10 OPEN         3:53:10  
   19 MATTHEW KING/KAREN PLEASANT                     6 MIXED        3:58:01  
   20 CHAMBERLAND                                     2 WOMEN        4:01:11  



                    *************************************
                    *      19 MILE OVERALL RESULTS      *
                    *************************************
Place Name                                Category     Class            Time       
===== ==================================  ============ ================ ======= 
    1 BORYS MARKIN                        OPEN         UNLIMITED K-1    2:19:19 
    2 APREA/WESLEY/HEED/FAIRCHILD         OPEN         REC OC-4         2:44:12 
    3 JEFF PEDERSEN/NEAL SAND             MASTERS      RACING OC-2      2:50:32 
    4 TOM KERR                            MASTERS      UNLIMITED K-1    2:51:05 
    5 TED VAN DUSEN                       SENIOR       UNLIMITED K-1    2:54:27 
    6 ROBERTO FLANIGANICO                 MASTERS      UNLIMITED K-1    2:58:24 
    7 SHAWN BURKE/THOMAS WALTON           MASTERS      REC OC-2         2:59:15 
    8 NICHOLAS CATELLA/JAMES CATELLA      OPEN         RACING OC-2      3:00:11 
    9 SPECTOR/MALLEY/GOSS                 MASTERS      REC OC-4         3:02:43 
   10 ROGER GOCKING                       VETERAN      TOURING K-1      3:02:45 
   11 CHRISTOPHER KIELB                   MASTERS      UNLIMITED K-1    3:03:31 
   12 PHILIP WARNER                       MASTERS      TOURING K-1      3:04:32 
   13 FRANCIS SCHLIMMER                   OPEN         RACING OC-1      3:09:00 
   14 TED MCCARTHY/BRIAN JOHNSTON         OPEN         REC OC-2         3:10:01 
   15 TIMOTHY SHIELDS                     MASTERS      UNLIMITED K-1    3:16:28 
   16 ROBERT D'ARMAGNAC/DEAN GASKILL      MASTERS      REC OC-2         3:17:41 
   17 SEAN MILANO                         MASTERS      TOURING K-1      3:19:06 
   18 MARC BOURGOIN                       MASTERS      REC OC-2         3:19:12 
   19 JOHN KAROFF                         MASTERS      SEA KAYAK K-1    3:19:56 
   20 JUST ADD WATER                      MIXED        REC OC-4         3:20:59 
   21 DANIEL BAUMERT                      SENIOR       TOURING K-1      3:23:31 
   22 EKMAN                               OPEN         SEA KAYAK K-1    3:26:13 
   23 DANIEL BAYER                        OPEN         PADDLEBOARD      3:33:44 
   24 EVAN HEENEHAN                       OPEN         PADDLEBOARD      3:35:11 
   25 GEORGE BATES/STEPHEN BATES          MASTERS      REC OC-2         3:35:23 
   26 ANDREW MESSINGER                    OPEN         RACING OC-1      3:37:29 
   27 JAKE GLEASON                        OPEN         PADDLEBOARD      3:39:25 
   28 ALEX CHARNEY                        OPEN         TOURING K-1      3:42:29 
   29 MARK FORD                           SENIOR       REC K-1          3:44:29 
   30 JOHN MESSINGER                      MASTERS      SEA KAYAK K-2    3:49:21 
   31 MARK PREECE                         MASTERS      PADDLEBOARD      3:50:37 
   32 PETE NELSON                         OPEN         PADDLEBOARD      3:52:32 
   33 NEIL DALY                           OPEN         SEA KAYAK K-2    3:57:30 
   34 SCOTT IDE/MARY KAY IDE              MIXED        REC OC-2         3:58:38 
   35 WILLIAM CHEN                        OPEN         PADDLEBOARD      4:01:45 
   36 CHARNEY                             SENIOR       TOURING K-1      4:03:23 
   37 MICHAEL NUNNERY                     MASTERS      PADDLEBOARD      4:05:59 
   38 HENRY WILSON                        MASTERS      REC K-1          4:18:22 
   39 DOMINIC CASSERLY/JARROD MCCABE      OPEN         REC OC-2         4:22:38 
   40 CYNTHIA WINTHER/LYNNEA KOESTER      WOMEN        REC OC-2         4:34:53 
   41 ADRIAN JOHNSON                      OPEN         PADDLEBOARD      4:36:32 
   42 LAUREN HOLLIMAN                     WOMEN        PADDLEBOARD      4:36:54 
   43 NICOLE CORBO                        WOMEN        PADDLEBOARD      4:36:54 
   44 TAMMY TREMBLAY                      MASTERS      REC K-1          4:50:29 
   45 MICHAEL CONDELLA                    OPEN         SEA KAYAK K-1    5:25:51 
   46 AL COOLEY                           MASTERS      SEA KAYAK K-1    5:39:53 
   47 BILL BAKER                          VETERAN      OLYMPIC K-1      5:46:07 

                    ************************************
                    *      9 MILE OVERALL RESULTS      *
                    ************************************
Place Name                                Category     Class            Time       
===== =================================== ============ ================ ======= 
    1 ERIC SCHULZ                         MASTERS      UNLIMITED K-1    1:14:41 
    2 TOM O'CONNOR                        MASTERS      TOURING K-1      1:24:31 
    3 JENNIFER CATELLA/LEE CATELLA        WOMEN        RACING OC-2      1:27:16 
    4 KARI HENRY/CYNTHIA OSTERLING        WOMEN        REC OC-2         1:27:26 
    5 AMY SCHULZ                          MASTERS      UNLIMITED K-1    1:32:11 
    6 MARK POHLMAN/MATTHEW MULVANEY       OPEN         REC OC-2         1:36:11 
    7 KEITH DURAND/SEAN MORTON            OPEN         REC OC-2         1:37:12 
    8 RICHARD HELDT/GEORGE PFEIFFER       SENIOR       RACING OC-2      1:37:28 
    9 BRETT ANDERSON/BARB ANDERSON        MIXED        REC OC-2         1:39:34 
   10 KEVIN ROAKE                         OPEN         REC K-1          1:39:52 
   11 TONY GREEN/BILL WENDELL             MASTERS      REC K-2          1:41:58 
   12 GEORGE BENT                         OPEN         REC K-1          1:43:33 
   13 SCOTT BEHLMAN                       OPEN         PADDLEBOARD      1:45:59 
   14 DAN COX                             OPEN         PADDLEBOARD      1:47:37 
   15 DAVID LOESHER                       OPEN         REC K-1          1:49:46 
   16 BEN AMES/RICHARD BRANCH             MASTERS      REC OC-2         1:51:23 
   17 PHILLIP SEGO/JOEL WEISSMAN          SENIOR       REC OC-2         1:52:31 
   18 JIM MEANS/GUY DINUCCIO              MASTERS      REC OC-2         1:57:17 
   19 KRISTOPHER KIMBALL                  OPEN         PADDLEBOARD      1:59:28 
   20 JAIRAM RAMANATHAN/JUAN VARGAS       OPEN         REC K-2          2:03:51 
   21 KENT BRADY/ROBERT MONTGOMERY        MASTERS      REC OC-2         2:05:23 
   22 PAUL TIMMINS                        OPEN         REC K-1          2:08:57 
   23 ROBERT STOCKWELL                    OPEN         REC K-1          2:08:59 
   24 ASHLEY BLACKBURN                    WOMEN        REC K-1          2:09:13 
   25 EDWARD KOSLOWSKY/RUSSELL CROOKS     OPEN         REC OC-2         2:09:57 
   26 NEILL BARBER/ADAM GREEN             MASTERS      REC K-2          2:11:16 
   27 RICKY MARQUES                       MASTERS      REC K-1          2:21:39 
   28 DANNY MARQUES                       MASTERS      REC K-1          2:21:39 
   29 CAROLINE THUMA                      WOMEN        PADDLEBOARD      2:41:43 


                    ************************************
                    *      6 MILE OVERALL RESULTS      *
                    ************************************
Place Name                                  Category     Class             Time       
===== ===================================== ============ ================= ======= 
    1 BORYS MARKIN                          OPEN         UNLIMITED K-1      49:45 
    2 GREG LESHER                           OPEN         UNLIMITED K-1      49:48 
    3 JAN LUPINSKI                          MASTERS      UNLIMITED K-1      51:21 
    4 FLAVIO COSTA                          OPEN         UNLIMITED K-1      51:56 
    5 CHRIS CHAPPELL                        OPEN         UNLIMITED K-1      52:10 
    6 ANDRIUS ZINKEVICHUS                   MASTERS      OLYMPIC K-1        52:38 
    7 CRAIG IMPENS                          OPEN         UNLIMITED K-1      52:42 
    8 WESLEY ECHOLS                         OPEN         UNLIMITED K-1      53:26 
    9 ERIC COSTANZO                         OPEN         UNLIMITED K-1      53:38 
   10 BEATA CSEKE                           WOMEN        UNLIMITED K-1      54:12 
   11 PIERRE REBOUL                         MASTERS      UNLIMITED K-1      54:27 
   12 TIMOTHY DWYER                         MASTERS      UNLIMITED K-1      54:35 
   13 TIMOTHY HUDYNCIA                      MASTERS      UNLIMITED K-1      55:08 
   14 STEVE DELGAUDIO                       MASTERS      UNLIMITED K-1      56:45 
   15 BOB CAPELLINI                         SENIOR       UNLIMITED K-1      57:01 
   16 MATT DRAYER                           OPEN         TOURING K-1        57:06 
   17 WILLIAM PRATES JR                     OPEN         OLYMPIC K-1        57:28 
   18 FRANCISCO URENA                       OPEN         UNLIMITED K-1      57:45 
   19 MIKE HERRERA                          OPEN         UNLIMITED K-1      58:42 
   20 PHIL SACHS/RICK SILVERMAN             MASTERS      REC K-2            58:44 
   21 ROBERT AGUSTYNOWICZ                   SENIOR       TOURING K-1        59:01 
   22 MARK CECONI                           MASTERS      UNLIMITED K-1      59:40 
   23 BOB WRIGHT                            MASTERS      SEA KAYAK K-1      59:51 
   24 CHRISTOPHER SHERWOOD                  MASTERS      UNLIMITED K-1      59:59 
   25 AUGUSTIN REBOUL                       JUNIOR       UNLIMITED K-1    1:00:56 
   26 MARY BETH GANGLOFF                    WOMEN        UNLIMITED K-1    1:03:36 
   27 WOODY VIDGEN                          VETERAN      TOURING K-1      1:04:26 
   28 STEVEN SMITH                          SENIOR       OLYMPIC K-1      1:04:26 
   29 VITALI BONDAR                         MASTERS      TOURING K-1      1:05:00 
   30 LISA HUNTINGTON                       WOMEN        TOURING K-1      1:05:05 
   31 DANIEL LUCIANO                        MASTERS      TOURING K-1      1:05:07 
   32 DALE SHAW                             MASTERS      TOURING K-1      1:06:18 
   33 EMERY KORPI                           MASTERS      TOURING K-1      1:06:34 
   34 ODIN'S RAVEN II                       MASTERS      REC K-2          1:07:23 
   35 DAVID HYDE                            OPEN         SEA KAYAK K-1    1:08:33 
   36 MICHAEL RIPPLE/PAM BROWNING           MASTERS      REC OC-2         1:10:37 
   37 CHAS BEGG                             OPEN         PADDLEBOARD      1:10:38 
   38 STEVE BLAZEJEWSKI/MIKE BLAZEJEWSKI    OPEN         REC OC-2         1:11:04 
   39 VALERIE FISK                          WOMEN        TOURING K-1      1:11:08 
   40 ANDREW KELLAR                         OPEN         PADDLEBOARD      1:11:57 
   41 SHAWN MACDONALD                       OPEN         PADDLEBOARD      1:13:41 
   42 ALEX RUSSO                            OPEN         SEA KAYAK K-1    1:16:51 
   43 JUDY HILDEBRANDT/HERMAN BOTZOW        VETERAN      RACING OC-2      1:16:55 
   44 ALBERT MOSCARITOLO                    SENIOR       REC K-1          1:17:19 
   45 SEAN ASHCRAFT                         OPEN         PADDLEBOARD      1:18:16 
   46 KAREN O'LEARY                         WOMEN        TOURING K-1      1:18:51 
   47 DENIS HARRINGTON                      VETERAN      SEA KAYAK K-1    1:19:03 
   48 STEPHANIE KELLY                       SENIOR       REC K-1          1:19:04 
   49 TERRY MYERS CONEY                     SENIOR       TOURING K-1      1:19:14 
   50 CARLY TILLOTSON                       WOMEN        PADDLEBOARD      1:20:54 
   51 JIM HOFFMAN                           MASTERS      PADDLEBOARD      1:21:17 
   52 JOHN NUGENT                           VETERAN      REC K-1          1:22:32 
   53 SHARON NAHILL                         WOMEN        SEA KAYAK K-1    1:23:12 
   54 KAREN KESNER                          WOMEN        REC K-1          1:24:24 
   55 ARCHIE HARRISON                       VETERAN      REC K-1          1:26:14 
   56 JAMES SHAW/BENJAMIN SHAW              JR/SR        REC K-2          1:26:37 
   57 RANDY KAYE                            MASTERS      REC K-1          1:27:59 
   58 ERIN SHANAHAN                         WOMEN        PADDLEBOARD      1:28:30 
   59 JOHN MCGEE                            SENIOR       REC K-1          1:28:45 
   60 SUSAN RABAUT DUNN                     SENIOR       SEA KAYAK K-1    1:31:11 
   61 JIMMY HAURI                           MASTERS      REC K-1          1:35:55 
   62 PAM REIS                              WOMEN        REC K-2          1:39:40 
   63 DYLAN COSTANTO                        JUNIOR       SEA KAYAK K-1    1:39:57 
   64 MATT REIS                             OPEN         REC K-1          1:41:23