Races‎ > ‎Results‎ > ‎2013‎ > ‎

04/13 - 50th Annual River Rat Race

Top 40 Winners
Place Position Name
1 38 Adam Gelinas - Shane MacDowell
2 56 Mike Schlimmer - Ben Schlimmer
3 30 John Berry - Brent Lyesiuk
4 216 Matt Rudnitsky - Trevor Lefever
5 18 Dennis Carey - Dale Persons
6 20 Nick Lyesiuk - Ryan Lyesiuk
7 28 Howie Bean - Doug Howard
8 41 Ed Euvard - Joe Shaw
9 37M Emma Ross - Jack Morse
10 71R Paul Dyka - Del Cummings
11 35 Dan Smith - Steve Drew
12 319 Al Shaver - Jeff Shultis
13 105 Roger Henry - Joe Schlimmer
14 246 Jason Lichtenberger - Jason Gauthier
15 299 Peter Heed - Paul Facteau
16 263 Zachary Thiem - Phil Stevens
17 138M Tom Ellsworth - Betty Ellsworth
18 98R Gary McLain - Rod McLain
19 233 Allen Nichols - Larry Harrison
20 147A Stephen Miller - Seth Miller
21 29 Thomas Payne - Matthew Payne
22 201M Laura Walton - Michael Fairchild
23 40MR Valerie Hamlett - Ron Hamlett
24 141 Will Stevens - Justin Campbell
25 309 Charley Brackett - Chuck Baxter
26 219M Karen Pleasant - Matt King
27 178 Daniel Fisk - Jim Carey
28 221 Chris Boyle - Bob Jillson
29 284 Jeff Defeo - Sylvie Nadeau
30 204MR Don Lydon - Susan Flagg
31 91C Bob Allen - Larry Liquori
32 245M Dave Dorsey - Kris Dorsey
33 16 Allen Ross - Bruce Duquette
34 258 Tom Ostrowski - Ken Ostrowski
35 99G Pam Fitzgerald - Vicki Cummings
36 97 James Roberts - John Casale
37 301 Ken Goodwin - Ryan Goodwin
38 316 Dave Dugas - Gary Gleason
39 96YA Bill Ellsworth - Brandon Ellsworth
40 280M Tom Warner - Kristen Warner
41 107R Rovert D'armagnac - Dean Gaskill
42 162M Bonnie Sumner - Joseph Sumner
43 47 Kevin Boss - Fred Boss
44 111 Jeff Teece - Jerry Whaland
45 244 Dan Stimson - Keith Mildren
Women Division
Place Position Name
1 99G Pam Fitzgerald - Vicki Cummings
2 78G Ellen Ellsworth - Pam Browning
3 261G Adrienne Gillgspie - Cathy Grimes
Mixed Division
Place Position Name
1 37M Emma Ross - Jack Morse
2 138M Tom Ellsworth - Betty Ellsworth
3 201M Laura Walton - Michael Fairchild
Aluminum Division
Place Position Name
1 147A Stephen Miller - Seth Miller
2 170A Bill Oglesby - Rich Hall
3 22A David Phelps - Greg LeBlanc
Canvas Division
Place Position Name
1 91C Bob Allen - Larry Liquori
2 45C Phil Forand - Todd Benoit
3 168C Sydney Adams - Ted VanDusen
Mixed Recreation Division
Place Position Name
1 40MR Valarie Hamlett - Ron Hamlett
2 6MR Patty Spector - Charlie Zuber
3 171MR Laura Crosby - Lloyd Sanderson
Men's Recreation Division
Place Position Name
1 71R Paul Dyka - Del Cummings
2 98R Gary McLain - Rod McLain
3 107R Robert D'armagnac - Dean Gaskill
Women's Recreation Division **
Place Position Name
1 248GR Darlene Willhite - Ashley Willhite
2 154GR Erin Shaughnessy - Mary Claire Schwab
3 282GR Rozlyn Cummings - Jessica Sweeney
** The above canoists were honored with trophies.  However, an error was made
by the Judging Committee.  Below is the actual order of the finish.
The committee regrets this error and any inconvenience.
Place Position Name
1 17GR Tina Duguay - Courtney Duguay
2 248GR Darlene Willhite - Ashley Willhite
3 4GR Nicole Lyesiuk - Stephanie Chabot
4 154GR Erin Shaughnessy - Mary Claire Schwab
5 282GR Rozlyn Cummings - Jessica Sweeney
Forand/ Soucie Memorial - Most Canoes passed
319 Al Shaver - Jeff Shultis
passed 307 canoes
James Canning Memorial
96 Bill Ellsworth - Brandon Ellsworth