Races‎ > ‎Results‎ > ‎2009‎ > ‎

08/26 - Cookie Bowl

Despite a breezy and threatening start, it turned out to be a pleasant evening for for a race. 46 boats vied for the coveted cookies from Daily Bread. The Winning time of 49:25 was turned in by veteran paddlers Paul Dyka and Del Cummings. This was the 19th running of this Annual race that benefits the Stockbridge Bowl Association. 
 
CATEGORY NAME 1 NAME 2 CITY 1 ST CITY 2 ST TIME
Kayak Masters Robert Benner Richmond 64:14:00
Kayak Masters Jim Barrese Short Hills NJ 67:12:00
Kayak Masters Paul Monachina Lee 68:50:00
Kayak Masters Jerry Irving Pittsfield 73:33:00
Racing Kayak Mike Craft Pittsfield 54:24:00
Racing Kayak Ed Dvorchak Belchertown 55:31:00
2-Person Kayak Joseph Williams David Williams Pittsfield Pittsfield 69:12:00
2-Person Kayak William Bodine Laurie Cole Hinsdale Pittsfield 77:58:00
Kayak Female Ann Jon Becket 64:35:00
Kayak Female Terry Garneau Pittsfield 85:28:00
Kayak Male Ken Ostrowski Cheshire 51:19:00
Kayak Male Terry Coyne North Adams 59:16:00
Kayak Male Robert Dvorchik Soutfield 70:51:00
Kayak Male Kevin Garneau Pittsfield 76:40:00
OC-1 Male Jack Morse Cummington 55:32:00
OC-1 Male Tom Keefe Pittsfield 63:06:00
OC-1 Masters Male Tom Ellsworth Orange  57:30:00
OC-1 Masters Male Pete Cole Pittsfield 61:49:00
OC-1 Masters Male Bob Macchi Lee 70:22:00
OC-1 Grand Master Bob Allen Westfield 56:18:00
OC-1 Grand Master Jim Dami North Adams 60:02:00
OC-1 Senior Jim Virgilio Dalton 63:05:00
Outrigger Canoe Ken Walls Washington 60:19:00
OC-1 Masters Female Sue Williams Dalton 71:41:00
OC-2 Masters Female Pam Fitzgerald Vicki Cummings Scotia NY Meriden CT 54:39:00
OC-2 Male Michale Kaplan David Lotto Lenox Pittsfield 70:36:00
Recreational Stephen Passetto Mark Coviello Lee Pittsfield 68:03:00
OC-2 Masters Male Tim Minkler Bill Ross Stockbridge Dalton 52:06:00
OC-2 Masters Male Nick Lyesiuk Dan Rabinkin Orange Arlington 52:55:00
OC-2 Senior Paul Dyka Del Cummings Middletown CT Meriden CT 49:25:00
OC-2 Senior Dave Dugas Jim Roberts Orange Westhampton 55:17:00
OC-2 Senior Ed Paquette Scott Dias Washington   Lanesboro 55:33:00
OC-2 Senior Craig Walton Bruce Duquette Richmond Adams 55:50:00
OC-2 Senior Jim Fawcett Gary Miller Tyringham Stockbridge 58:40:00
OC-2 Senior Bernie Kennedy Bill Farry Pittsfield Pittsfield 63:03:00
OC-2 Grand Master Allen Ross Bill Ellsworth Montague Orange 56:16:00
OC-2 Grand Master Marjorie Cohan Nancy Plouffe Pittsfield Pittsfield 65:22:00
OC-2 Mixed Gloria Wesley Gary Aprea Pittsfield Austerlitz NY 52:12:00
OC-2 Mixed Carina Peritore Larry Bravo Arlington Tyringham 54:36:00
OC-2 Mixed Emma Ross Jeff DeFeo Roslindale Chester 58:35:00
OC-2 Mixed Tim Allen Dawn Allen Westfield 62:46:00
OC-2 Mixed Ginny Akabane Steve Lynch Stockbridge Pittsfield 65:12:00
OC-2 Mixed Darryl Lipinski Tristanne Chalmers Adams Adams 85:25:00
OC-2 Mixed Masters Laura Walton Joe Shaw Richmond Worthington 52:05:00
OC-2 Mixed Masters Peter Heed Brenda Bowie Westmoreland NH Shelburne Falls 53:16:00
OC-2 Mixed Masters Chris Tobin Bob Zuber West Stockbridge Lenox 57:52:00
OC-2 Mixed Masters Charlie Zuber Patty Spector Lenox Lenox 54:04:00
OC-2 Mixed Masters Sue Purdy Kurt Kuehnel Dalton 54:44:00
OC-2 Open Female Sue Casey Sally Vincent Lenoxdale Lenox 61:55:00