Races‎ > ‎Results‎ > ‎2008‎ > ‎

04/19 - Westfield River Race - Novice

Novice Class A (OC2) - Open Canoe, 2 Paddlers
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 136 0:59:23 Tom Warner Brian Warner
2 199 1:00:42 Scott King Stephen Dowd
3 64 1:02:02 John Marcoulier Tim D'Astous
4 43 1:02:45 James Corrigan Jim Brink
5 104 1:03:54 Ed Smith Jake Smith
6 36 1:06:28 Jonathan Thornton Mike Tenczar
7 151 1:09:01 Matt Damon Chris Elliott
8 210 1:10:24 Ed Lavallee Jeffrey Thibault
9 5 1:11:28 Douglas M. Sudnick Mike Rushman
10 149 1:11:40 Matthew D. Preye Kurt Stefanovicz
11 107 1:25:52 Mike Desrochers Mike Doris
12 114 1:26:24 Greg Saulmon Matt Brien
13 218 1:29:17 Michael Bishop Paul Makowski
14 197 1:54:23 Brian W. Conz David Szczenpanek
15 182 2:31:08 Jon Sieklucki Andrew Ingham
Novice Class B (OC2 Local) - Open Canoe, 2 Paddler, Local
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 86 1:00:12 Darryl Fisk Ryan Fisk
2 140 1:04:03 John Cornell Josh Dean
3 161 1:05:16 Tom Ripke Joe Barrett
4 164 1:08:18 John Lightcap Ryan Briggs
5 112 1:09:23 Tim Gigliotti Chris Gillespie
6 194 1:10:24 Anthony Antonucci Steffen Hyden
7 271 1:10:51 Eddie Owens Joe Pappaceno
8 208 1:11:11 Gerry Gauthier Paul Goyette
9 92 1:12:06 Dan Staruk Nicholas Tessler
10 101 1:12:44 Dean Winslow Linus Kuplast
11 207 1:12:51 Matt Mosher Michael Farrell
12 152 1:15:46 Michael W. Bannish Jr. Jon Carlson
13 262 1:17:02 Mike Thomas Brian Benson
14 30 1:18:46 Joe Stoyak Thomas Hevey
15 186 1:18:58 Kyle Mangini Landon Jenkin
16 40 1:20:32 Michael Lewis Alan Kosmider
17 84 1:24:19 Dale Unsderfer James Phelon
18 211 1:27:21 Marc Jemilo Mitch Drenga
19 117 1:30:44 Matt Kane Andy Shahahan
20 77 1:47:57 Michael Popka Josh Raymaakers
21 157 1:49:57 Tom Dean Peg Hogan
22 132 1:53:24 Adam Boyer Sean Fitch
23 146 2:33:42 Bill Kopetz Joseph Jachym
24 147 2:36:45 Dan Oleksak Tim Ayers
DNF 75 DNF Tyson Carpenter Mike Payne
Novice Class C (Recreation) - Open Canoe, Recreation
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 198 0:58:21 Chadwick Berndt Nick Haftmann
2 111 0:59:14 Clark T. Gamble Caleb J. Gannon
3 23 1:00:09 Michael Lyman Nick Lyman
4 48 1:00:18 Nathan Boudreau Rick Boudreau
5 252 1:01:04 James Fisk Sam Carpenter
6 109 1:01:25 Mark Puza Bill Puza
7 115 1:02:10 Jim Lewis Will Bregman
8 12 1:04:07 Mark Fulton Freddy Roy
9 42 1:04:26 James J. Comee Jr Chester A. Comee IV
10 193 1:04:51 Matt Wilander  Tyler Main
11 251 1:05:55 Steve Penniman Paul Miller
12 63 1:07:04 Kathy Engwer Jessie Marcoulier
13 145 1:07:55 Lee Belisle Patrick Styckiewicz
14 229 1:08:54 Andrew Payne Jarod Payne
15 184 1:10:07 Robert L. Gore Robert Folsy
16 153 1:10:13 Nicolas Fironi Jeff Rines
17 21 1:11:17 TW Chmielewsta Patrick Ruddy
18 215 1:12:45 Chris Isner Jake Wrenn
19 35 1:13:02 Timothy Graney Jeffrey Cote
20 277 1:14:21 Joseph Musiak Jeremy Santos
21 169 1:15:23 Carl Bezo Joe Szenda
22 53 1:16:11 Jason Beaudry Mark Gelinas
23 226 1:17:00 Scott R. Cebula Joe Renzulli
24 201 1:17:36 Dan Gomes Shane Battles
25 174 1:19:46 Brian Schick Trevor Schick
26 74 1:19:48 Michael McLaughlin Benjamin L. Bragg V
27 82 1:22:04 Thomas Lunt Benjamen Hull
28 3 1:22:05 Ron Florek Jeff Jarvis
29 168 1:25:40 Robert Stebbins Rick Stebbins Sr.
30 265 1:26:01 Matt Crouch James Donovan
31 94 1:27:13 Matt Pech Chris Pouh
32 15 1:28:57 Tom Upham Jason Surreira
33 280 1:32:19 Todd Rosen Bob Durbin
34 88 1:32:41 Timothy Reynolds Robert Goyette
35 18 1:39:02 Ryan Haley Nick Hutchinson
36 37 1:40:35 Thomas J. Costello III Thomas J. Costello IV
37 279 1:41:33 Jeff Arps Brian Glynn
38 143 1:43:53 Michael Styckewicz Dale Griffin
39 225 1:47:40 Ken Gieging Jamie Gresing
DNF 73 DNF Ryan Boissonneault Mat Bean
Novice Class D (OC2 Mixed) - Male & Female Team
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 216 1:04:53 Adrian Berndt Krysta Downs
2 98 1:08:45 Duane Turgeon Michele Turgeon
3 217 1:09:12 Tim Duval Hesper Verham
4 231 1:09:16 Duncan Sanders Fleming Alison Sanders Fleming
5 204 1:09:44 Gary Moller Sara Moller
6 9 1:13:23 Nathan Olszewski Candice Olszewski
7 206 1:17:01 David Mosher Andrea Mosher
8 16 1:17:16 Krista Comee Doug Hutton
9 261 1:19:37 Lindsay Bertrand David Thomas
10 219 1:21:10 Chris Gibbons Ashley Meola
Novice Class E (OC2 Jr/Sr Male) - Male under 16 & over 25
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 24 1:01:36 Chris Gamble Ethan Gamble
2 55 1:06:36 Ben Jameson Neil Wheeler
3 276 1:07:02 Kevin Musiak Jay Szczebak
4 190 1:09:33 Eric Main Cole Main
5 173 1:12:10 Dean Couture Ryan Camp
6 165 1:12:53 Eric Blackwelder Jeremy Blackwelder
7 99 1:14:53 Allen E. Braese Cody Braese
8 200 1:16:20 Mike Fila Brett Fila
9 58 1:21:18 Jay Dickinson Maxwell Dickinson
10 196 1:22:02 Ed Fila Chris Hamechak
11 79 1:23:02 Michael Pagoni Colin Pagoni
12 170 1:23:59 Todd Kasperowski Jordan Kasperowski
13 32 1:24:10 Joe Miraglia Leif Miraglia
14 141 1:27:13 James Burke Chris Burke
15 25 1:28:51 Peter Horth Gregory Horth
16 50 1:39:29 Timothy J. Siddle Timothy P. Siddle
17 222 1:43:47 David Howard Nicholas Howard
Novice Class F (OC2 Jr/Sr Female) - Female under 16 & over 25
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 22 1:11:54 Darren Couture Nicole Couture
2 192 1:13:47 Warren Wetherell Brooke Wetherell
Novice Class G (OC2 Mixed) - Recreation Mixed Male/Female
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 49 1:00:59 Richie Small Jr Sue Tracy Small
2 195 1:04:38 Laurie Carosello Steve Gauthier
3 131 1:06:05 Edward Foley Eileen O'Connor
4 127 1:06:23 Charley Brackett Kelly Desreuisseau
5 56 1:07:49 Skip Tobin Robi Tobin
6 178 1:08:00 Paul J. Menzel Jordyn K. Brown
7 253 1:09:21 Miles Carpenter Chrissy Rossi
8 76 1:09:40 Henry Igel Jena Igel
9 31 1:10:03 Mark Wendolowski Alicia Wendolowski
10 232 1:10:54 David Brett Hannah Long
11 223 1:10:55 Joe Green Erin Lylis
12 163 1:12:53 Rick Stebbins Dara Kohrhamer
13 202 1:13:49 Eric Lepine Anna Morrell
14 7 1:15:03 Thomas Anderson Sara Anderson
15 171 1:15:04 Edward F. Burzdak Nicole A. Burzdak
16 6 1:15:15 Chet Brett Brittnay Castayna
17 273 1:15:55 Donna Augustine Bill Lacaprucia
18 2 1:17:39 Randolph J. Merritt Molly McCarthy
19 44 1:18:15 Rachael Comee David Comee
20 128 1:19:03 Paul Danielewicz Merrie Buchsbaum
21 41 1:20:23 Ryan Kaplan Linsay Kaplan
22 167 1:31:08 Douglas Emo Ashley Emo
23 87 1:45:08 Matt King Dorsey
Novice Class H (OC2R Female) - Recreation, 2 Females
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 29 0:56:48 Amy Solak Lisa Tambussi
2 113 1:09:29 Dawne Piers Gamble Zoe Darrow
3 72 1:10:16 Julie Marcoulier Camilla Brett
4 162 1:10:52 Aubrey Cook Aimee LaBarre
5 47 1:15:36 Elizabeth Strickland Jourdan Merritt
6 26 1:22:41 Lisa Burzdak Karen M. Burzdak
7 118 1:24:34 Susan Young Connie Peterson
8 203 1:40:56 Brigid O'Riordan Siobhan O'Riodan
9 183 1:44:34 Brooke Clark Beth Ingham
Novice Class I (OC2 Coleman) - Coleman Canoes Only
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 123 1:07:48 Chip Auclair Mike Beaton
2 105 1:09:57 Allen McLoughlin Jr. Jimmy Martin
3 155 1:12:30 Scott Beluzo Kyle Swords
4 46 1:12:43 Matt Carrington Dave Dion
5 274 1:12:47 Zak Szczebak Chase Bourdo
6 254 1:13:03 Lori Carpenter David Carpenter
7 228 1:15:30 Travis Fanion Tim Fanion
8 108 1:15:45 Dan Stern James Brown
9 110 1:16:21 Matthew Kosierek Josh Forgoe
10 137 1:17:50 Andrew Gloss Charles Reed
11 83 1:20:17 Todd Thayer Katie Thayer
12 66 1:20:52 Corey Russell Jeff Thayer
13 255 1:20:59 Jim Clovtier Mike Robbins
14 260 1:21:01 Matt Noto Kevin Scheafer
15 20 1:21:19 Kyle Brennan Jeff McDonald
16 205 1:22:14 Jane O'Riordan Steve Nickoski
17 19 1:24:58 Dylan Thomas Ethan Thomas
18 220 1:25:07 Micky Dumais Joyce Cote
19 142 1:30:42 Chris Merrill Robert D. Glass
20 129 1:30:52 Jared Sena Jon Melanson
21 11 1:33:51 Mary J. Corrigan Elizabeth Domniguez
22 275 1:38:26 Todd Bournique Frank Hughes
23 156 1:49:01 David Clark Dennis Clark
24 148 3:28:48 John Raymagkens Braadin Mobrice
DNS 17 DNS Lewis Taylor James A. Lemarier
Novice Class J (OC2 Aluminum) - Aluminum Canoes Only
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 39 1:02:06 Kerry Jassen Daryl Jassen
2 62 1:09:09 John Kousch Mike Needham
3 70 1:09:42 Tom Furminger Paul Catanzaro
4 278 1:10:48 Stephen Siapski Ed Szczebak
5 266 1:10:56 Natalee Dias David Dias
6 97 1:11:47 Chris Brackett Dan Anderson
7 221 1:14:15 Aaron White Dan Szendo
8 166 1:14:51 Dan Emo Josh Gerrish
9 233 1:17:05 Edward Kosiorek Davis Kosiorek
10 78 1:18:56 Gregg Denoncourt Tim Bozak
11 130 1:20:25 Christopher West Karen West
12 100 1:21:32 Gary Johnson Brian Braese
13 28 1:22:59 Patrick Ryan Damon Grabiec
14 80 1:25:04 Gregg A. Konieczny James Crean
15 263 1:31:18 Mark Thomas Richard Bertrand
16 176 1:36:13 Brian O'Malley Karl Gilbert
17 175 1:37:46 Brent Puza Jason Blakley
18 54 1:49:13 William Bremner John Petrone
19 85 1:57:26 Matt Schweizer Jim Hurley
DNS 4 DNS Jeff Smith Alex Smith
Novice Class K (OC2 Masters) - Both 40 yrs of age or more
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 67 1:01:36 John A. Brown Stanley B. Stamatel
2 187 1:03:58 Fred Thompson Steve Bleau
3 134 1:03:59 Greg Galot Eric Gottier
4 191 1:09:10 Ronald LaPirre Ted Chagnon
5 139 1:11:38 Michael R. Sacenti Robert Griffin
6 257 1:12:45 Steve Sabourin Dave Adams
7 181 1:12:53 Raymond Moss Kevin Buchanan
8 45 1:13:54 Bruce A. Bromley Thomas Bromley
9 10 1:13:57 Mike Young Robert Bristow
10 71 1:21:14 William K. Lemke Rich Longhi
11 121 1:23:53 Chris Lane Tony Dalzavo
12 13 1:28:03 Michael Bowler John Manning
13 281 1:39:11 Andy Gorenc Ed Cuzzore
Novice Class L (OC1 Rec) - Single Paddler, Recreation Canoe
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 120 1:08:09 Tim Lewis
2 124 1:09:56 Mark Zaikowski
3 133 1:15:18 Michael Allard
Novice Class M (K1S) - Kayak 13'-4" & Under
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 122 1:03:59 Dennis Duggan
2 160 1:04:43 John Lobudek
3 159 1:07:47 Jeb Pittsinger
4 188 1:07:48 Paul Glasscock
5 34 1:09:50 Steven Arcell
6 256 1:10:06 Jeanne Breton
7 138 1:10:07 Mathew Pomery
8 69 1:10:11 Joshua David Heinemann
9 93 1:10:24 Dustin Donovan
10 33 1:10:54 Susan Volrath
11 14 1:11:53 Denis Punch
12 172 1:12:28 Ross Newkirk
13 57 1:14:03 Robert Olsen
14 268 1:14:32 Peter Kurowski
15 177 1:14:38 Wayne Patnode
16 135 1:15:00 Daniel Thouin
17 125 1:15:13 Rick Baros
18 81 1:15:14 Mark Mueller
19 51 1:15:32 John Olko
20 270 1:17:29 Brian Hoherstein
21 116 1:18:14 Sean Hayden
22 227 1:18:32 Zeke Rozell
23 95 1:19:14 Al Leger
24 234 1:19:25 Michael Cavanaugh
25 272 1:20:32 Constantine Frilingos
26 230 1:22:13 Greg Shiel
27 144 1:24:06 Marc Mastakerz
28 89 1:32:50 Mike Sadowski
29 180 1:33:26 Matt Wheeler
30 103 1:36:28 John Sample
31 102 1:37:53 Scott Pevay
32 158 1:40:02 Eric D. Marzio
33 154 1:40:31 Daniel McMahon
34 126 1:46:52 Grant Ritter
35 258 1:49:45 Stephen Riffenburg
36 259 1:50:21 Evelyn Riffenburg
DNF 185 DNF Andrew Bottoner
DNF 212 DNF Joseph Mercer
DNF 213 DNF Martin Rzeznik
DNF 214 DNF Art LeBeau III
Novice Class N (K1L) - Kayak Over 13'-4"
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 91 0:58:22 Brian Silkora
2 209 1:04:42 Chris Mulsfay
3 90 1:08:47 Toby Quirk
4 68 1:09:59 Gary Hamel
5 60 1:12:57 Brian Barry
6 264 1:33:39 Chris Bergeron
Novice Class P (K1 Women) - Single Kayak Paddler, Female 
PLACE CANOE # TIME RACERS  
1 119 1:19:11 Melissa Goyette
2 267 1:21:32 Lynn Kurowski
3 96 1:22:35 Heather Leger
4 269 1:30:27 Deb Labarre
5 189 1:31:34 Lori Greaney
6 179 1:34:05 Margaux Rossouw
7 106 1:40:00 Kimberly Rinard
8 52 2:00:36 Sally S. White
9 8 2:01:09 Terry Barron