Races‎ > ‎Results‎ > ‎2008‎ > ‎

04/20 - Westfield River Race - Expert

Expert Class A (OC1/5M) - Open Canoe, 1 Paddler, 5 mile race
PLACE CANOE # TIME RACERS
1 248 0:36:20 Travis Tobin Ipswich, MA      
2 282 0:37:46 Rich Webber Tolland, CT      
3 215 0:38:10 Mark Zajkowski E Chatham, NY      
4 242 0:38:50 Geoff Latsha Windsor, CT      
5 222 0:39:15 Shane C. Battles  W. Springfield, MA      
6 250 0:41:46 Russell Peotter Chesterfield, MA      
7 216 0:45:07 Greg Moriarty Russell, MA      
8 246 0:45:23 Mike Everett Auburn, ME      
Expert Class B (OC2 Rec) - Recreation
PLACE CANOE # TIME RACERS
1 200 1:32:10 Chet Brett Chester, MA   David Brett Lincoln, VT
2 205 1:32:15 David Carpenter Worthington, MA   Sam Carpenter Worthington, MA
3 235 1:47:01 Steven Ham Rutland, MA   Jeffery Ham Rutland, MA
  293 DNF Mark Zippin Monson, MA   Bob Richardson Ellington, CT
Expert Class C (K1) - Kayak
PLACE KAYAK # TIME RACERS
1 290 0:30:58 Mark Wendolowski Northampton, MA      
2 305 0:31:23 Carl LaFreniere Middlefield, MA      
3 302 0:33:51 Tim Nutt Vernon, CT      
4 239 0:37:04 Ed Chase West Suffield, CT      
5 243 0:37:05 Joshua Heinemann Wendell, MA      
6 238 0:38:11 Susan Voilrath Chester, MA      
7 237 0:39:48 Denis Punch Feeding Hills, MA      
8 300 0:44:10 Roger Thibodeau Enfield, CT      
9 301 0:47:50 Sean Hayden Vernon, CT      
  253 DNS Hanah Quinn  Westfield, MA      
  254 DNS Bob Quinn  Westfield, MA      
Expert Class D (OC2 Rec Masters 5M) - over 40
PLACE CANOE # TIME RACERS
1 247 0:35:26 John Marcoulier Chester, MA   Skip Tobin Ipswich, MA
2 240 0:37:48 Joe Miraglia Ashfield, MA   Jim Miller New Salem, MA
Expert Class E (OC2 Rec 5M) - Rec. Canoe, 5 mile
PLACE CANOE # TIME RACERS
1 252 0:26:14 Eric Main Middlefield, MA   Warren Wetherell Hinsdale, MA
2 205 0:35:23 David Carpenter Worthington, MA   Sam Carpenter Worthington, MA
3 200 0:35:26 Chet Brett Chester, MA   David Brett Lincoln, VT
4 304 0:37:57 David Street Monson, MA   Doug Hayden Bethel , CT
5 287 0:39:59 Michael Lucey Easthampton, MA   David Lucey Franklin, MA
  281 DNF Thomas Lunt Litchfield, CT   Benjamen Hull Pomfret, CT
Pro Class F (OC2 Pro) - Rec. Canoe, 12 mile
PLACE CANOE # TIME RACERS
1 303 1:18:43 John Kazimierezk Richmond, VT   Joe Shaw Worthington, MA
2 299 1:19:54 Ed Hamel Southampton, MA   Tom Keefe Cummington, MA
3 283 1:20:02 Charley Brackett Fitzwilliam, NH   Brent Lyesiuk Orange, MA
4 285 1:20:31 John Berry Petersham, MA   Dennis Carey Orange, MA
5 245 1:20:32 Doug Howard Townshend, VT   Lisa Tambussi Montgomery, MA
6 291 1:22:46 Bob Allen Westfield, MA   Jack Morse Jr. Cummington, MA
7 241 1:22:50 Amy Solak Traverse City, MI   Jeff DeFeo Chester, MA
8 288 1:23:07 Travis Wheeler Lancaster, MA   Terese Galvin Lancaster, MA
9 286 1:25:02 Charlie J Zuber Lenox, MA   Mike Innes Dalton, MA
10 292 1:25:34 Del Cummings Meriden, CT   Vicki Cummings Meriden, CT
11 203 1:26:21 Jim Roberts Jr. Weare, NH   Jim Roberts Sr. Westhampton, MA
12 298 1:27:11 Paul Cole Groveland, MA   Allen Ross Montague, MA
13 289 1:27:30 John Defeo Westfield, MA   Audrey Defeo Westfield, MA
14 209 1:28:54 Ron McMahon Monterey, MA   Jerry Brown Ludlow, MA
15 295 1:32:52 Clarke T. Gamble Russell, MA   Caleb Gannon Blandford, MA
16 294 1:41:25 Mark Puza Chesterfield, MA   Kelly Puza-Phillips Huntington, MA
17 284 1:44:30 Joseph Ferrero E Longmeadow,MA   Rick Stebbins Springfield, MA
18 249 1:45:54 Randolph J. Merritt Russell, MA   Rick Boudreau Huntington, MA
19 296 1:48:40 Barada Filev Westfield, MA   Seefon Nakhabenko Westfield, MA
20 297 1:50:55 Colin Vernon Quechee, VT   Zayne Beacunier Russell, MA
21 236 1:59:20 Nathan Olszewski Blandford, MA   Ryan Salamone Milford, CT
  244 DNS John Morris Bath, ME   Ralph Vincent Sutton, VT