Races‎ > ‎Results‎ > ‎2008‎ > ‎

04/06 - Hockanum Race

 
A OC-2 RACING ANY OPEN CANOE - 2 PADDLERS
1 DAN WAGNER CHARLEY BRACKETT 1:05:05 BELFAST ME
2 YANELL SANDBERG JASON GOTTIER 1:21:19 SOMERS CT
3 JONATHAN DUNN BRAD MAGUAR 1:31:24 ENFIELD CT
4 BEN PLOURDE KENN DUFFY 1:40:41 STORRS CT
5 RYAN PADELSKAS AARON MCGRATH 1:49:48 ELLINGTON CT
B OC-1 RACING ANY OPEN CANOE - 1 PADDLER
1 KEVIN BELL     1:23:36 BOLTON CT
C OC-2 MEN'S RECREATION CANOE - 2 PADDLERS - BOTH MALE
1 ERIC GOTTIER NATE GOTTIER 1:14:24 VERNON CT
2 FRENCHIE LACHANCE JEFF NADEAU 1:19:32 SOUTH  CT
3 DAVID MANGOLD MATTHEW MANGOLD 1:20:57 ELLINGTON CT
4 MARK BELANGER NATHAN SCOTT 1:24:06 VERNON CT
5 RICK BOSCH BRIAN BOSCH 1:27:48 WINDSOR CT
6 SUN GURSKE CHRIS GURSKE 1:30:52 BOLTON CT
7 KEIR NOVAK CHET NOVAK 1:34:53 WINDSOR  CT
8 CHRIS MCVEIGY KEVIN GURSKE 1:35:56 MANCHESTER CT
9 DAYNE STEWKESBURY PHIL HOWIE 1:43:55 MANCHESTER CT
10 JEFF PETERSON BOB WILLIAMS 1:50:18 VERNON CT
D OC-2 MIXED RECREATION CANOE - 2 PADDLERS - MALE/FEMALE
1 DEL CUMMINGS VICKI CUMMINGS 1:04:40 MERIDEN CT
2 SANDRE MITCHELL TERRY WESCOTT 1:17:32 BOLTON CT
3 MICHEL LESSARD LOUISE LESSARD 1:26:57 ELLINGTON CT
E OC-2 MASTERS RECREATION CANOE - BOTH OVER 40   
1 JERRY ROWAN TONY ROWAN 1:18:18 MANCHESTER CT
2 JEFF MAGEE ED YIZNITSKY 1:21:19 ENFIELD CT
3 RANDY PAVLIN TIM GRADY 1:25:21 TOLLAND CT
4 DAVID BOWER BILL BOUTWELL 1:30:57 VERNON CT
5 BILL CAVTEU GREG DENISKY 1:45:42 MANCHESTER CT
6 RON BALDSKA ROB THOMAS 1:49:22 SOMERS CT
F OC-2 2JR./SR RECREATION CANOE - JR-UNDER 16 SR.OVER 25
1 BAILEY RONTEY WILLIAM FOSTER 1:19:57 ENFIELD CT
2 DAN BURNETT JORDAN MOLLICA 1:21:38 TOLLAND CT
3 TOM O'CONNOR GARRETT O'CONNOR 1:25:01 TOLLAND CT
4 JIM TROYER JACKIE TROYER 1:27:29 BRIDGEPOR CT
G OC-1 MEN'S RECREATION CANOE - 1 PADDLER
1 TIM LEWIS     1:12:52 ROCKY HILL CT
2 RICH WEBBER     1:14:13 TOLLAND CT
3 BOB MITCHELL     1:18:11 BUXTON ME
4 ROGER HUNT     1:45:32 MANCHESTER CT
I OC-2 LOCAL RECREATION CANOE LIVE IN LOCAL TOWNS
1 GLENN WATTS CHRIS LUZUSKY 1:19:43 MANCHESTER CT
2 JOHN ZIMMER JEFFREY NODDEN 1:20:00 EAST  CT
3 JOHN COLES, JR ALAN TAYLOR 1:21:05 VERNON CT
4 BILL KEYL STEVEN PERRIOLAT 1:23:25 MANCHESTER CT
5 DAN ARNOLD TODD GARON 1:30:39 VERNON CT
6 CHRIS GARREDY CHRIS JAWORSKI 1:33:23 MANCHESTER CT
7 THOMAS PRITCHARD CHUCK TREAT 1:44:41 MANCHESTER CT
J OC-2 COLEMAN CANOES ONLY
1 JEFF BEEBE JAY BEEBE 1:19:19 VERNON CT
2 DORY MANFRE MIKE MANFRE 1:22:39 ELLINGTON CT
3 LYLE DONOVAN DAVID KISSMAN 1:28:23 MANCHESTER CT
4 CHUCK CALVERT DUANE KENNEDY 1:28:40 WEST  CT
5 RICK DABATE TOM GARABEDIAN 1:29:28 ELLINGTON CT
6 MAH PAFFORD BRIAN PAFFORD 1:29:47 MANCHESTER CT
7 ED VANDERLEEST REBECCA VANDERLEEST 1:34:11 VERNON CT
8 TOM LEMAY ANGELINIS PALUMBUS 1:37:49 MANCHESTER  
9 JOE MANGIONE HAND BERGO 1:47:48 VERNON CT
L LONG KAYAK OVER 13 2 ANY MATERIAL
1 MARK WENDOLOWSKI     1:02:40 NORTHAMPTON MA
2 LOU CARRIER     1:05:04 STAMFORD CT
3 TIM NUTT     1:08:57 VERNON CT
4 GREG GALAT     1:12:09 VERNON CT
5 SCOTT HOLLISTER     1:14:18 EAST  CT
6 BRENT HALL     1:16:20 MARLBORO CT
7 TONY HOLLISER     1:17:56 EAST  CT
8 BRUCE JOKUBAITIS     1:18:54 EAST  CT
M SHORT KAYAK UNDER 13 2 ANY MATERIAL
1 BILL BALOCKI     1:10:28 NEWINGTON CT
2 JOHN SCOVILLE     1:14:34 COVENTRY CT
3 JIM WIEGAND     1:18:38 CALVERTON NY
4 BEN DUDEK     1:21:07 COLUMBIA CT
5 TYLER POTZ     1:25:04 MANSFIELD CT
6 JESSE REYNOLDS     1:29:45 BURLINGTO CT
7 LARRY BROWN     1:41:43 GRANTHER NH
N SHORT PLASTIC KAYAK UNDER 13 2 MADE OF PLASTIC
1 KEITH DUGGAN     1:10:24 LEICESTER MA
2 BRIAN SIKORA     1:10:25 PINE PLAINS NY
3 DENNIS DUGGAN     1:13:59 LEICESTER MA
4 MARK HOLWARTH     1:21:34 DANBURY CT
5 STEVEN ARCELL     1:22:08 AMSTON CT
6 JASON D'ALESSANDRO     1:22:37 MANCHESTER CT
7 JOHN MEDYNSKI     1:22:42 MANCHESTER CT
8 JAMIE PARLA     1:25:15 MANCHESTER CT
9 DAVE ANDERSON     1:26:22 MANCHESTER  
10 JOHNNY PARLA     1:27:00 MANCHESTER CT
11 DON GROUS, JR     1:27:14 WILLINGTON CT
12 JACK CASSADA     1:30:00 EAST  CT
13 SCOTT WIETING     1:30:54 VERNON CT
14 DANIEL NEGRELLI     1:31:05 MANCHESTER  
15 BRIAN RUGO     1:34:14 COLCHESTER CT
16 PAUL GLASSCOCK     1:34:28 VERNON CT
17 GREG GLASSCOCK     1:35:19 VERNON CT
18 RUSSELL FISHER     1:40:33 MANCHESTER CT
19 JASON SMITH     1:44:52 MANCHESTER CT
20 STEPHEN BELMORE     1:46:21 MANCHESTER CT
21 SCOTT HALLQUSIT     1:50:31 ENFIELD CT
22 KEN KASOOGE     1:51:33 EAST  CT
23 ED FRAZIER     1:53:53 GLASTONBU CT
24 RICK MUIRHEAD     1:54:23 GLASTONBU CT
25 DAVID SCELZA     2:03:57 TERRYVILLE CT
26 JUDE RUBIO     2:14:50 EAST  CT
27 ERIC D'ONOFRIO     2:18:43 NORRISTOWN PA
28 MONTY PRUDEN     2:40:56 ENFIELD CT
29 JOSHUA PRUDEN     2:42:59 MANCHESTER CT
30 DAN PENTIALL     2:43:44 EAST  CT
O KAYAK - WOMEN ANY KAYAK - FEMALE PADDLER
1 JEANNE BRETON     1:16:36 FEEDING  MA
2 PAULA FLACK     1:18:01 EAST  CT
3 ALICIA WENDOLOWSKI     1:18:24 NORTHAMPT MA
4 DENISE DIELI     1:24:36 ENFIELD CT
5 DEB PROUDIER     1:33:51 MANCHESTER CT
6 SHERRY HELDMANN     1:35:08 SOUTH  CT
7 JESSICA LAMMO     1:45:16 GLASTONBU CT
8 BUFFY ROGERS     1:49:12 PAWCATUCK CT
9 DARLENE DUFRESNE     1:58:44 WEBSTER MA
10 KRYSTAL PRUDEN     2:41:32 ENFIELD CT
P KAYAK - SHORTY KAYAK UNDER 10 MADE OF PLASTIC
1 MATT SCHARDT     1:33:09 BOLTON CT
2 ROB DESILET     1:38:47 MANCHESTER CT
3 JIM BROZOWSKI     1:44:54 SOUTH  CT
Q KAYAK TANDEM - KAYAK 2 PADDLERS
1 SARA MCCANN MICHAEL JAWORSKI 1:27:39 ANDOVER CT
2 MIKE MARANDINO LISA MARANDINO 1:30:14 TOLLAND CT
3 DAVE WEINER GLENN CHAISSON 1:34:14 ELLINGTON CT
4 CARMEN D'ONOFRIO NICHOLAS D'ONOFRIO 2:20:08 HEBRON CT